Bilety

Żyrafy są reprezentantami mieszkańców afrykańskiej sawanny. Wraz z zebrami mają do dyspozycji jeden z największych wybiegów na terenie oliwskiego zoo. Pawilon żyraf, dostosowany do zamieszkania docelowo przez 7 osobników, powstał w roku 2008. Żyrafy rozpoczynają każdy dzień posiłkiem o godz. 7.30, połączonym z treningiem medycznym. Jest to doskonały sposób, by przystosować te z natury ostrożne zwierzęta do pobrania krwi czy zrobienia innych koniecznych badań lub zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak smarowanie maścią czy czyszczenie kopyt. Każda z żyraf ma swoje charakterystyczne zachowania. Ulubionym codziennym rytuałem wszystkich oliwskich żyraf jest samodzielne czesanie pod specjalnie zamontowaną w pawilonie szczotką. W długie zimowe wieczory jedną z ulubionych rozrywek żyraf jest podglądanie sąsiadujących z nimi surykatek. Czasem jednak nie poprzestają tylko na obserwacji, ale dobierają się do surykatkowych przysmaków.

W gdańskim ogrodzie zoologicznym mieszkają wyłącznie samce żyraf. Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego tak jest. Podobnie jak u wszystkich gatunków zwierząt, u żyraf rodzi się mniej więcej tyle samo samców i samic. Zwierzęta te żyją jednak w stadach złożonych z kilku samic wraz z dziećmi i tylko jednego samca. Pozostali panowie żyją samotnie lub w grupach kawalerskich. Tam, gdzie mnożą się żyrafy, zawsze problemem stają się młode samce, które nieustannie walczą między sobą o pozycję lidera w stadzie. Dlatego po osiągnięciu drugiego roku życia transportowane są do takich ogrodów jak nasz, gdzie tworzą grupę kawalerów. Nie znaczy to jednak, że tracą bezpowrotnie szansę na założenie rodziny. Gdy któryś z ogrodów potrzebuje nowego samca, zwraca się z prośbą do koordynatora gatunku, który kieruje tam samca z grupy kawalerskiej. Choć rola naszego zoo wydaje się mało spektakularna, w rzeczywistości jest bardzo istotna, gdyż zapewnia różnorodność genetyczną populacji żyraf.

Czy wiesz, że… Żyrafy, podobnie jak większość ssaków, mają 7 kręgów szyjnych. Tylko że każdy z nich ma prawie 30 centymetrów długości! Długa szyja pozwala tym zwierzętom sięgać po pożywienie znajdujące się na niedostępnej dla innych wysokości. W naturze przysmakiem żyraf są liście akacji.

  • nazwa łacińska: Giraffa camelopardalis rothschildi
  • status zagrożenia: IUCN Red List – L (mniejsze ryzyko zagrożenia), EEP