Bilety

Żubr europejski

« Zwierzęta
Żubr europejski

To niekwestionowany król puszczy. Kroczy po kontynencie europejskim od czasów historycznych. Jest tu największym ssakiem roślinożernym.

Los żubra to przykład w jaki sposób gatunek doprowadzony w bardzo krótkim czasie na skraj wyginięcia, może zostać ocalony dzięki ogromnemu wysiłkowi zaledwie kilku osób.

W dawnych czasach żubr był szeroko rozpowszechniony. W wyniku intensywnych polowań pod koniec XIX wieku był już bliski wyginięcia. Pozostały jedynie dwie dzikie populacje. Zaraz po I wojnie światowej gatunek ten wymarł w środowisku naturalnym. W niewoli przetrwały 54 żubry o udowodnionych rodowodach, pochodzących od 12 zwierząt założycieli. Obecnie nadal prowadzona jest księga rodowodowa żubrów, której początki sięgają lat 30.

Uratowanie żubra to niewątpliwy sukces, ale tylko ciągłe działania ochroniarskie mogą zapewnić mu bezpieczną przyszłość.
Dziś spotkamy żubra w Bieszczadach, Puszczy Białowieskiej, Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej. Także w ogrodach zoologicznych i zagrodach pokazowych.

łacińska nazwa: Bos bonasus

angielska nazwa: European bison

status zagrożenia: IUCN Red List NT- bliski zagrożenia, EEP

Przyjaciele ZOO