(daw. WIEWIÓRKA TRÓJBARWNA)
WYSTĘPOWANIE I ŚRODOWISKO
Zamieszkuje tereny Azji Południowo-Wschodniej, takie jak Półwysep Malajski, Sumatra, Borneo, wyspa Bangka, Archipelag Rhio, Sulawesi i Indie Wschodnie. Preferuje lasy nizinne, górskie i tereny uprawne.
AKTYWNOŚĆ
Wiewiórczak trójbarwny to zwinny, nadrzewny ssak, który wyróżnia się wspinaczką i skocznością. Ogon pomaga zachować równowagę podczas biegu
i wspinaczki, a podczas skoku może pełnić rolę steru. Aktywny w ciągu dnia, ale głównie o zmierzchu i świcie.
ODŻYWIANIE
Żywi się owocami, orzechami, nasionami, pąkami, kwiatami, owadami i ptasimi jajami. Podczas jedzenia wiewiórczak kuca, trzymając pokarm między przednimi łapami.
ROZMNAŻANIE
Okres godowy trwa cały rok, a jego szczyt przypada między czerwcem a sierpniem. Ciąża trwa około 40 dni. Rodzi się od 1 do 4 młodych.
WARTO WIEDZIEĆ
Trele i gwizdy w wykonaniu wiewiórczaka to sygnał zdenerwowania lub podekscytowania. Sygnał może być używany także do lokalizowania lub ostrzegania innych wiewiórek. Używają również swojego ogona jako flagi do przekazywania sygnałów społecznych.
- nazwa łacińska: Callosciurus prevostii
- nazwa angielska: Prevost’s Squirrel
- status zagrożenia: IUCN –Red List – LC – least concern/ mniejszej troski





Opiekunem wiewiórek trójbarwnych jest Agencja Marketingowa Nakatomi Polska oddział Gdańsk! Bardzo dziękujemy za wsparcie :)
Więcej o Nakatomi »