Bilety

Urubu różowogłowy

« Zwierzęta
Urubu różowogłowy

Zamieszkuje obie Ameryki i jest dosyć pospolitym ptakiem otwartych przestrzeni: pól uprawnych i łąk, widywany jest także w lasach liściastych. W locie charakterystycznie unosi skrzydła tworząc literę V i potrafi godzinami szybować penetrując okolicę.
Noce spędza w dużych skupiskach na drzewach, natomiast w ciągu dnia samotnie szybuje w poszukiwaniu pokarmu. Ma świetny węch i potrafi wyczuć woń marwego zwierzęcia z kilku kilometrów. Pełni niezbędną rolę czyściciela w środowisku. Pożywia się padliną znalezioną przy ulicach, na brzegach rzek.

Zdolność rozrodu osiąga w wieku 4 lat. Para ptaków buduje gniazdo w bezpiecznym miejscu – na półce skalnej, pod zwalonym drzewem, w ruinach budynku, w dziupli drzewa. Samica składa dwa kremowe nakrapiane jaja. Rodzice na zmianę wysiadują, potem wspólnie zajmują się pisklętami. Po 40 dniach młode są zdolne do opuszczenia gniazda.

Czy wiesz że… w chwili zagrożenia urubu chronią lęg wymiotując nadtrawiony pokarm. Zwykle to zachowanie powstrzymuje drapieżniki przed próbą plądrowania gniazda.

  • nazwa łacińska: Cathartes aura
  • status zagrożenia: IUCN Red List – L (mniejsze ryzyko zagrożenia)

Przyjaciele ZOO