WYSTĘPOWANIE I ŚRODOWISKO
Puchacze zamieszkują dużą cześć Palearktyki. Sowy te można znaleźć w różnych siedliskach, w tym na obszarach zalesionych (lasy iglaste), ciepłych pustyniach, pasmach górskich oraz na otwartych przestrzeniach.
AKTYWNOŚĆ
gatunek nocny. Aktywny głównie przez kilka pierwszych godzin po zachodzie słońca i kilku ostatnich przed wschodem. Puchacze mają wiele różnych wokalizacji, których używają zwykle podczas chłodniejszych miesięcy. Jedna z wokalizacji służy zwierzęciu do zaznaczania granic terytorium.
ODŻYWIANIE
Żywi się głównie ssakami: od małych gryzoni po zające i ptaki, nawet wielkości czapli i myszołowa. Poluje także na gady, żaby, ryby i większe owady.
ROZMNAŻANIE
Jest monogamiczny. Gniazduje na osłoniętych występach klifowych, na ziemi, sporadycznie wykorzystuje stare gniazda innych gatunków, rzadko w dziupli. Składanie jaj rozpoczyna się późną zimą. w zniesieniu jest zwykle od dwóch do czterech jaj.
WARTO WIEDZIEĆ
O ile osiągną dorosłość, puchacze są stosunkowo długowieczne. Na wolności żyją około 20 lat, natomiast w niewoli ponad 60 lat.
- nazwa łacińska: Bubo bubo
- nazwa angielska: Eurasian Eagle-owl
- status zagrożenia: IUCN Red List – LC – least concern/ mniejszej troski



