Bilety

Pingwin toniec albinos

« Zwierzęta
Pingwin toniec albinos

Wśród stada afrykańskich pingwinów tońców dostrzec można wyjątkową, całkowicie białą osobniczkę. To Kokosanka, albinotyczna przedstawicielka tego gatunku, jedyna taka w ogrodach zoologicznych na świecie!

Kokosanka urodziła się 12 grudnia 2018 roku w gdańskim ZOO. Swoją unikalność zawdzięcza zaburzeniom metabolizmu enzymu tyrozynazy, której brak u albinosów nie pozwala na przekształcenie prekursora melaniny w pełnowartościową melaninę. Ta genetyczna anomalia pigmentacji objawia się nieobecnością barwnika – melaniny – obecnego w skórze i jej wytworach: piórach, sierści i włosach. Dodatkowo osobniki albinotyczne posiadają czerwone oczy na skutek deficytu pigmentacji w tęczówce. Brak owego pigmentu sprawia, że dostrzegamy obecne w oczach naczynia krwionośne.

Zwierzęta bardzo różnie odbierają osobniki albinotyczne, bywa że reagują na nie agresją. Dlatego przez pierwsze kilka tygodni Kokosanka mieszkała na oddzielonej od reszty stada części wybiegu, razem ze swoimi rodzicami i dwójką starszych, spokojnych osobników. Z czasem, stopniowo i pod czujnym okiem opiekunów, poznawała pozostałe pingwiny, aż w końcu całe stado zostało połączone.

Kokosanka jest spokojną, ciekawą świata pingwinką. Lubi wygrzewać się w promieniach słońca i zażywać wodnych kąpieli.

  • nazwa łacińska: Spheniscus demersus
  • nazwa angielska: Black-footed Penguinstatus
  • zagrożenia: IUCN Red List – E (bardzo zagrożony), CITES, EEP