Bilety

Panda mała

« Zwierzęta
Panda mała

Zamieszkuje azjatyckie górskie lasy z bambusowym podszytem. Świetnie porusza się po drzewach, długi i puszysty ogon pomaga w utrzymaniu równowagi. W środowisku naturalnym aktywna jest głównie o świcie i zmierzchu. Ponad połowę dnia przeznacza na odpoczynek. Przed porodem samica buduje gniazdo z gałęzi, liści i trawy. Przez pierwszy tydzień życia młodych matka przebywa z nimi nieustannie, po tym okresie wraca do potomstwa tylko po to, by je nakarmić i uporządkować gniazdo. Młode osiągają rozmiary dorosłych w pierwszym roku życia, samodzielne stają się po kolejnych sześciu miesiącach. Panda odżywia się przede wszystkim liśćmi bambusa, dietę uzupełnia kwiatami, jagodami, liśćmi innych roślin, porostami oraz jajami ptaków i owadami. Metabolizm pandy jest bardzo powolny.

Czy wiesz że, …
Panda mała jest jednym z niewielu zwierząt, których dieta składa się prawie wyłącznie z bambusa, który jest ubogi w składniki odżywcze.
Główne przyczyny spadku liczebności tego gatunku w środowisku naturalnym to: utrata i degradacja siedlisk; kłusownictwo, nielegalny handel skórami i innymi częściami ciała; wprowadzanie gatunków inwazyjnych.

  • nazwa łacińska: Ailurus fulgens
  • nazwa angielska: Red Panda
  • status zagrożenia: IUCN Red List – E – bardzo zagrożony
  • Konwencja Waszyngtońska – CITES –Załącznik I
  • EEP – gatunek objęty regionalnym, europejskim programem hodowlanym