WYSTĘPOWANIE I ŚRODOWISKO
Borneo i Sumatra, lasy tropikalne do wysokości 500 m n.p.m.
AKTYWNOŚĆ
Orangutany spędzają większość dnia w koronach drzew, do przemieszczania się używają tylko swoich ramion, na których huśtają się z gałęzi na gałąź (brachiacja). Występuje u nich silny dymorfizm płciowy, masa ciała dojrzałych samców może osiągnąć 100kg, samice są o około połowę mniejsze.
ODŻYWIANIE
Owoce, liście, kora, kwiaty, owady a nawet drobne ssaki. Do zdobywania pokarmu wykorzystują narzędzia. Jednym z przysmaków są owoce durianu, słynącego z bardzo nieprzyjemnego zapachu.
ROZMNAŻANIE
Samice osiągają dojrzałość w wieku 8-10 lat, rodzą jedno dziecko, po okresie ciąży trwającym 254 dni. Młody orangutan do 5 roku życia jest całkowicie uzależniony od opieki matki, opuszcza matkę w wieku 8-9 lat.
WARTO WIEDZIEĆ
DNA orangutanów jest w 97% takie samo jak DNA ludzi. Orangutan jest największym i najcięższym ssakiem prowadzącym nadrzewny tryb życia. Samiec może osiągnąć wagę 90 kg.
Niestety, ze względu na niszczenie ich naturalnego środowiska poprzez wylesianie, głównie w celu tworzenia plantacji palmy olejowej, nielegalnego handlu i polowań w celach komercyjnych, liczebność tego gatunku dramatycznie się zmniejszyła. W latach 1950–2010 populacja orangutanów borneańskich zmniejszyła się o ponad 60%. Do 2025r. ich populacje zmniejszą się o kolejne 22%
Poznaj naszą kampanią #olejolej i dowiedź się jak pomóc w ochronie tych zwierząt.
Dzień bez oleju palmowego
- nazwa łacińska: Pongo pygmaeus
- nazwa angielska: Orangutan
- status zagrożenia: IUCN Red List – CR – critically endangered/ krytycznie zagrożony
- CITES – Konwencja Waszyngtońska – Zał. I
- objęty Europejskim Programem Ochrony Zwierząt – EEP (European Endangered Species Programme)



Orangutany wspiera społeczność akademicka Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdanskiej. Bardzo dziękujemy!
Dowiedz się więcej o WZiE PG »