Afryka Południowa i Środkowa. Zamieszkuje otwarte tereny trawiaste, suche zarośla, półpustynie. Prowadzi dzienny tryb życia, niekiedy aktywna nocą. Żyje w koloniach złożonych z grup rodzinnych. Rodzina składa się z samca i samicy, dzieci, młodzieży oraz bardzo starych osobników. Zamieszkuje rozległe nory, niekiedy wspólnie z wiewiórkami ziemnymi lub surykatkami. Mangusta lisia znana jest z tego, że zażywa kąpieli słonecznych i odpoczynku przy swoich norach, zanim wyruszy na poszukiwanie pożywienia. Pokarm stanowią chrząszcze i ich larwy, termity, mrówki, płazy, drobne gady, ptaki, gryzonie, padlina. Dietę uzupełnia trawą i nasionami.
Dojrzałość płciową osiąga w wieku 2 lat. Ciąża: 42-57 dni. Samica rodzi 2-4 młode w czystej norze, pozbawionej jakiejkolwiek ściółki. Karmienie mlekiem trwa do 10 tygodnia życia. Samiec pomaga w opiece nad potomstwem. Długość życia: do 15 lat.
Warto wiedzieć
Mangusta lisia potrafi budować nory ze złożonym systemem komór i korytarzy i z odpowiednią wentylacją. Dzięki temu wewnątrz powstaje mikroklimat niezależny od warunków panujących na zewnątrz.
- nazwa łacińska: Cynictis penicillata
- nazwa angielska: Yellow Mongoose
- status zagrożenia: IUCN Red List – LC

