Bilety

Kajman szerokopyski

« Zwierzęta
Kajman szerokopyski

Kajman szerokopyski to krokodyl średniej wielkości, może osiągnąć 3,5 metra długości, choć zwykle mierzy około 2m. Łatwo go rozpoznać po wyjątkowo szerokim pysku, którego szerokość jest prawie równa jego długości.

Ponieważ kajman nie jest obiektem intensywnych obserwacji w terenie, słabo poznana jest jego ekologia. Większość posiadanej wiedzy pochodzi z obserwacji zwierząt żyjących w niewoli.

Kajman szerokopyski występuje w Ameryce Południowej. Preferuje środowisko wodne, zamieszkuje namorzyny i bagna słonej i słodkiej wody.

W zależności od miejsca występowania rozmnaża się w miesiącach od sierpnia do: styczna w Brazylii, stycznia w Urugwaju, marca w Argentynie. Buduje gniazdo z martwych szczątków roślin, które zgarnia na kopiec. Gniazdo buduje oboje rodziców, ale po złożeniu jaj (od 20 do nawet 90!), agresywna samica sama przejmuje nad nim pieczę. W zależności od ułożenia zgromadzonych roślin, w gnieździe panuje różna temperatura, które decyduje o płci maluchów – w temperaturze 29 – 31 stopni C rodzą się tylko samice, 33 stopni C samce, powyżej 34,5 samce i samice. Po okresie inkubacji trwającym 64 – 70 dni, samica rozkopuje gniazdo i przenosi w pysku wyklute młode do wody. Przez pierwszy rok, młode gromadzą się w wodzie blisko gniazda pozostając pod opieką obojga rodziców,

Żywi się rybami, płazami, ptakami oraz bezkręgowcami wodnymi.

W celu utrzymania optymalnej temperatury, latem wygrzewa się w słońcu w godzinach porannych i popołudniowych. Zimą pozostaje aktywny jedynie w najcieplejsze, słoneczne dni.

Kajman szerokopyski jest klasyfikowany jako najmniejszej troski (LC) na Czerwonej Liście IUCN, wymieniony w Załączniku I CITES, z wyjątkiem populacji argentyńskiej, która jest wymieniona w Załączniku II.

Niegdyś poważnym zagrożeniem dla kajmana były polowania dla skór i mięsa, co bardzo uszczupliło populacje. Obecnie poluje się na nie sporadycznie, zapewne w dużej mierze z powodu ograniczenia liczebności i trudności w dotarciu do nielicznych zwierząt. Współcześnie, dużo poważniejszym zagrożeniem dla krokodyli jest degradacja środowiska: osuszanie bagien w celach rolniczych i budowa elektrowni wodnych.

Kajman szerokopyski jest najstarszym mieszkańcem gdańskiego zoo i jedynym przedstawicielem tego gatunku w polskich ogrodach zoologicznych. Przybył do Oliwy w roku 1956 jako dar marynarzy M/S Walter. W pawilonie ptaków i gadów ma swoje lokum w sąsiedztwie pytona tygrysiego.

  • nazwa łacińska: Caiman latirostris

Przyjaciele ZOO