Bilety

Daniel płowy

« Zwierzęta
Daniel płowy

Daniel jest zwierzęciem pochodzącym z Azji Mniejszej i introdukowanym przez człowieka do Europy, obu Ameryk, Afryki i Australii. Zamieszkuje lasy mieszane z gęstym podszyciem, obszary nizinne, suche, bagniste, niskie góry do 1000 m n.p.m.

Daniel jest aktywny w ciągu dnia. Samice żyją w licznych stadach zwanych chmarami, samce samotnie lub w małych grupach Samce przyłączają się do samic w okresie godowym zwanym bekowiskiem. W tym czasie wydają głośne dźwięki przypominające bekanie oraz toczą ze sobą walki uderzając się i przepychając głowami uzbrojonymi w poroże. Ruja u samic przypada na październik i listopad, a młode przychodzą na świat późną wiosną i wczesnym latem. Pierwsze dwa, trzy tygodnie ukryte są w zaroślach. Bezpieczeństwo zapewnia młodym kamuflaż, jasno-brązowe futerko pokryte jest białymi plamkami. W naturze żyją około 25 lat.

Dieta daniela to trawa, liście drzew, krzewów, kora, żołędzie, wrzosy, grzyby i porosty. Czasem zjada kłosy z pól uprawnych.

Daniel został sprowadzony do Polski w średniowieczu jako zwierzę łowne i parkowe. W wyniku sztucznej selekcji odmian naturalnych spotyka się osobniki o ubarwieniu białym, czarnym i czerwonawym.

  • łacińska nazwa: Dama dama
  • angielska nazwa: Fallow deer

Przyjaciele ZOO