Bilety

Aguti oliwkowy

« Zwierzęta
Aguti oliwkowy

Zamieszkuje  lasy, gęste zarośla, tereny sawannowe,  pojawia się też na obszarach uprawnych. Preferuje tereny przy brzegach strumieni, rzek i jezior. Jest bardzo zwinny i szybki.  Często buduje nory i  miejsca do spania w wydrążonych kłodach, wśród głazów wapiennych, pod korzeniami drzew. Aguti poświęca dużo czasu na pielęgnację sierści w celu usunięcia rozmaitych pasożytów, m.in. kleszczy i roztoczy. Przednie łapy służą do przeczesywania włosów. Zapach odgrywa bardzo ważną rolę we wzajemnej  komunikacji. Podstawowym pokarmem są owoce. Nasiona owoców są zakopywane jako zapas pożywienia, a przy okazji jest to sposób na ich rozsiewanie.

Gatunek tworzy pary monogamiczne. Okres rozrodu może trwać przez cały rok. Podczas zalotów samiec spryskuje samicę moczem, co prowokuje ją do specyficznego tańca godowego.

Ciąża: od 104 do 120 dni; w miocie pojawiają się  zwykle 2 młode. Noworodki są w pełni owłosione, oczy mają otwarte i są w stanie biegać już po pierwszych  godzinach życia. Matka opiekuje się potomstwem przez 20 tygodni. Długość życia w środowisku naturalnym: do 10 lat. 

  • nazwa łacińska: Dasyprocta azarae
  • nazwa angielska: Azara’s agouti 

Przyjaciele ZOO