22 kwietnia 2021

Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Ostatni rok był trudny ze względu na szalejącą pandemię, nie możemy jednak zapominać, że również ekosystem odczuwa skutki zmian, które nastały.

Obowiązek noszenia maseczek sprawił, że z dnia na dzień pojawiły się olbrzymie ilości odpadów, które niestety często zamiast do odpowiedniego śmietnika, trafiają w przypadkowe miejsca zarówno w miastach jak i na terenach zielonych.

Niestety porzucone maseczki i rękawiczki ochronne są dużym zagrożeniem dla zwierząt, w szczególności ptaków. Dlatego apelujemy o to by postępować z odpadami higienicznie i odpowiedzialnie.

  • Dbajmy o to by trafiały do odpowiednich pojemników. Zarówno rękawiczki jak i maseczki należy wyrzucać do odpadów resztkowych (pozostałych).
  • Przed wyrzuceniem pamiętajmy o tym, by przeciąć gumki w maseczkach oraz zwinąć rękawiczki. W sytuacji kiedy zwierzę będzie miało dostęp do odpadów, minimalizuje to prawdopodobieństwo, że zaplącze się w jego elementy. Taka sytuacja może spowodować kalectwo lub powolną śmierć zwierzęcia.

W razie wątpliwości TUTAJ możesz sprawdzić do którego rodzaju śmietnika należy wyrzucić dany odpad.