1 lipca 2020

Samiec pandy małej z gdańskiego zoo pojechał do Amazon World ZOO w Wielkiej Brytanii. W zamian do Gdańska przyjechała samica!

Samiec pandy małej z gdańskiego zoo pojechał do Amazon World ZOO w Wielkiej Brytanii. W zamian do Gdańska przyjechała samica!

15 czerwca do Amazon World ZOO w Wielkiej Brytanii pojechał jeden z dwóch naszych samców pandy małej – Bert. To ten, którego należało szukać w najwyższych partiach drzew, bo od zawsze pielęgnował ideę „social distancing”.

Od zeszłego tygodnia jest już w nowym domu, w którym poznał wybrankę swojego życia. Do połączenia pary doszło zaraz po przyjeździe Berta. Ku zaskoczeniu pracowników brytyjskiego ogrodu zoologicznego zwierzęta od razu się polubiły. Być może to miłość od pierwszego wejrzenia, a Amazon World ZOO w niedalekiej przyszłości doczeka się upragnionego, pandziego potomstwa. Samiczka, do której „wprowadził się” Bert ma na imię Xiao-xing i podobnie jak nasz były podopieczny, jest dorosłą, 7-letnią pandą. Przebywają razem na wyremontowanym, odpowiednim dla pandy małej, wybiegu.

Amazon World ZOO przekazało nam w drodze wymiany siostrę Xiao-xing – Mei-xing, która do gdańskiego zoo przyjechała w sobotę 20 czerwca. Opiekunowie naszego ogrodu jeszcze tego samego dnia nazwali ją Mają. Samiczka jest zrównoważona i spokojna. W tej chwili przyzwyczaja się do nowych warunków, na wybiegu, który niegdyś należał do Berta. Mieszkający obok Ponzu z zainteresowaniem podchodzi do ogrodzenia, by poznać nową sąsiadkę, która być może w niedalekiej przyszłości zostanie jego wybranką. Osobniki na razie poznają się przez ażurowe ogrodzenie, by spokojnie przyzwyczaić się do swojej obecności i nowych zapachów.
Panda mała (inna nazwa – pandka ruda) to gatunek zagrożony wyginięciem, a jej populacja wciąż maleje. Winni tej sytuacji są ludzie, którzy wycinają lasy bambusowe, w których zwierzę to żyje. W naturze pandy małe zamieszkują południowe Chiny, Indie, Nepal i Mjanmę (dawniej Birma). Szacuje się, że w naturze żyje około 10 000 osobników tego gatunku i tym samym jest uznany za zagrożony wyginięciem. Prawie połowa siedlisk pandy małej znajduje się we wschodnich Himalajach. Kłusownictwo, wycinka drzew oraz bambusa, który stanowi podstawowy składnik diety pandy małej, to główne przyczyny drastycznego spadku liczebności tego gatunku. Szacuje się, że populacja pandy małej zmniejszyła się o połowę w ciągu ostatnich 20 lat.

Panda mała jest od lat objęta programem ochronnym, który prowadzony jest w obrębie każdego z kontynentów przez koordynatora. Jego zadaniem jest dbanie o dobrą, pod względem demograficznym i genetycznym kondycję populacji ex-situ, czyli poza naturą. Odbywa się to poprzez taki dobór nowych par, by zapewnić jak największe zróżnicowanie genetyczne pand małych żyjących w ogrodach zoologicznych.
To właśnie na zgodę koordynatora czekał Gdański Ogród Zoologiczny, by móc sprowadzić do zoo samicę, z nadzieją na pojawienie się w przyszłości potomstwa.