28 stycznia 2020

Pędzlogon zwinny

Pędzlogon zwinny

Pędzlogony zwinne to nowi mieszkańcy gdańskiego ogrodu. Samczyki przyjechały z wrocławskiego zoo, a samice z Budapesztu. Zwierzęta zamieszkały  w lwim pawilonie, obok ekspozycji kotów arabskich.  To niewielkie gryzonie o masie ciała  około 30 gram i długości ciała  około 7 – 8 cm.  Urody dodaje dość  długi i puszysty ogon. Gatunek przypomina trochę wiewiórkę, choć nie jest z nią blisko spokrewniony.

Pędzlogon zwinny (Graphiurus murinus) należy do tej samej rodziny  co nasza krajowa  popielica. Pani Anna Gembiak – opiekunka tych zwierząt – określa swoich podopiecznych jako stworzenia  sprytne i inteligentne. Zwinnie się poruszają po gałęziach i sizalowych linach w swoim gdańskim apartamencie.  Rodzinne życie toczy się w przygotowanych domkach i dziuplach. Samiczki czasem małe awantury urządzają, gdy samiec z poza rodziny zbyt nachalnie do gniazda  z przychówkiem zagląda. Rozmaitymi przysmakami opiekunka malutkich lokatorów pawilonu rozpieszcza. Są to rozmaite warzywa, owoce, przeciery owocowe, ziarna zbóż, orzechy włoskie, laskowe, buczynowe,  a nawet dodatki pod postacią przepiórczych jaj i świerszczy. 

Pędzlogony w środowisku naturalnym zamieszkują rozmaite środowiska Afryki Południowej i Wschodniej. Nowy mieszkaniec gdańskiego zoo jest zapisany na Red List – IUCN – LC,  jako gatunek o mniejszym ryzyku zagrożenia.