10 września 2020

Nowy mieszkaniec gdańskiego zoo

Nowy mieszkaniec gdańskiego zoo

Pierwsza w historii ogrodu samica kota arabskiego!
W gdańskim zoo, po raz pierwszy w historii ogrodu, zamieszkała samica kota arabskiego o imieniu Maolie. Samiczka ma 16 miesięcy i przyjechała do Gdańska z francuskiego ogrodu zoologicznego Parc des Felins, z tego samego z którego pochodzą trzy gdańskie lwice – Tschibinda, Tola i Berghi, a kilka miesięcy temu do tego właśnie zoo wyjechały dwa nasze patasy.

-Kot arabski to gatunek ssaka z rodziny kotowatych, którego naturalnym środowiskiem są piaszczyste tereny Afryki i południowo-zachodniej Azji – mówi Anna Gembiak, opiekunka Maolie i pielęgniarz sekcji zwierząt drapieżnych gdańskiego zoo. To co wyróżnia ten gatunek to przystosowanie do ekstremalnych warunków pustynnych, w tym imponujących różnic temperatur – dodaje Anna Gembiak.

Kot arabski ze zdumiewającą szybkością potrafi kopać nory w piasku, które służą jako schronienie w upalne dni lub zimne noce, a przede wszystkim daje szansę na upolowanie gryzoni w podziemnych korytarzach.

-Ten gatunek kota posiada między palcami u stóp długie włoski, które tworzą poduszeczkę, zapobiegając tym samym zapadaniu się w piaszczyste podłoże oraz izolując od gorącej powierzchni – tłumaczy Kamil Dolecki, opiekun kotów arabskich, pielęgniarz sekcji zwierząt drapieżnych.

Duże uszy pomagają zwierzęciu wychwytywać najmniejszy szelest pochodzący od ukrywającej się zdobyczy. Poluje przede wszystkim na drobne gryzonie, węże oraz stawonogi. Zaś nie zjedzony pokarm ukrywa pod piaskiem, odkładając na następny posiłek.

-Maolie jest bardzo zrównoważona i spokojna – mówi Kamil Dolecki. Jej towarzyszem jest samiec Abu. Mamy wielką nadzieję, że przypadną sobie do gustu i w niedalekiej przyszłości doczekają się potomstwa – dodaje opiekun.

W gdańskim zoo koty arabskie mają pomieszczenie ekspozycyjne w pawilonie lwów. Obecnie można je obserwować wyłącznie wtedy, gdy przebywają w wolierze zewnętrznej.

Gdańskie koty arabskie wspierają dzieci i nauczyciele z Pozytywnej Szkoły Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku.