9 sierpnia 2020

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LWA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LWA

10 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lwa. Ten dzień ma zwrócić naszą uwagę na fakt, jak wiele możemy stracić dopuszczając do wyginięcia tych wspaniałych zwierząt!

Lew – niekwestionowany król zwierząt, prawdziwy olbrzym wśród kotów (większy od niego jest tyko tygrys), skuteczny zabójca, piękny i majestatyczny fighter. Życie lwa to nieustająca walka. Zwierzęta walczą o upolowaną zdobycz, o zdobycie i utrzymanie pozycji w stadzie, o względy samic i samców, o bezpieczeństwo własne i młodych. Lwy to jedyne koty, które łączą się w duże stada, złożone ze spokrewnionych samic i młodych oraz dwóch, trzech dojrzałych, obcych samców. Życie w grupie przynosi lwom korzyści, ale wcale nie wynikają one ze wspólnego polowania czy odchowu młodych, najważniejszą korzyścią jest obrona!
Ale czy największym wrogiem lwa jest drugi lew?

Lwy żyły niegdyś w Europie, Afryce i zachodnich Indiach. Obecnie ich występowanie to 80% historycznego zasięgu. Populacje są ograniczone do Afryki Subsaharyjskiej i małej populacji w Indiach. Liczba kotów w Afryce nadal spada, sto lat temu żyło tam 2 000 000 lwów, dziś jest ich prawdopodobnie nieco ponad 20 000.

Lew pada ofiarą złożonych zagrożeń, których źródłem jest człowiek!

  1. Handel bushmeat. Nielegalne pozyskiwanie mięsa zwierząt kopytnych np.: antylop oraz kłusownictwo. Spada populacja zwierząt, którymi żywią się lwy, a same koty są nieumyślnie zabijane wpadając we wnyki.
  2. Konflikt człowiek – lew. Ten konflikt zwykle rodzi się, gdy lwy atakują i zabijają zwierzęta gospodarskie lub nawet samych ludzi. W odwecie wielkie koty są zabijane, często w okrutny sposób, wykłada się truciznę, która potrafi zabić nie tylko pojedyncze lwy, ale całe ich grupy oraz inne gatunki zwierząt, na przykład likaony i sępy. Wzrost populacji ludzi jest zwykle związany ze wzrostem rolnictwa, człowiek wkracza i przekształca naturalne środowisko życia lwów na własne potrzeby.
  3. Utrata łączności siedliskowej – rozbudowa miast i dróg dzieli środowisko naturalne zwierząt. Odizolowane fragmenty dzikiej przyrody utrudniają lwom polowanie i wędrówkę, ograniczają przepływ genów i narażają zwierzęta na częsty kontakt z człowiekiem oraz uleganie wypadkom.
  4. Kłusownictwo i polowania. Lwy zabijane są również podczas polowań, zarówno legalnych jak i działań kłusowniczych.

Czy my, mieszkańcy Europy mamy wpływ na zatrzymanie degradacji środowiska naturalnego Afryki i ocalenie lwów? Tak! Nasza wiedza i świadome decyzje mogą okazać się ratunkiem dla ginących gatunków. Możemy wspierać finansowo organizacje ratujące lwy, wybierać biura podróży i wycieczki safari organizowane przez firmy, które część dochodu przekazują na projekty ochroniarskie i nie kupować wakacyjnych pamiątek, które kosztowały życie nie tylko wielkich kotów ale i innych zagrożonych gatunków.