
10 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lwa. Ten dzień ma zwrócić naszą uwagę na fakt, jak wiele możemy stracić dopuszczając do wyginięcia tych wspaniałych zwierząt!
Lew – niekwestionowany król zwierząt, prawdziwy olbrzym wśród kotów (większy od niego jest tyko tygrys), skuteczny zabójca, piękny i majestatyczny fighter. Życie lwa to nieustająca walka. Zwierzęta walczą o upolowaną zdobycz, o zdobycie i utrzymanie pozycji w stadzie, o względy samic i samców, o bezpieczeństwo własne i młodych. Lwy to jedyne koty, które łączą się w duże stada, złożone ze spokrewnionych samic i młodych oraz dwóch, trzech dojrzałych, obcych samców. Życie w grupie przynosi lwom korzyści, ale wcale nie wynikają one ze wspólnego polowania czy odchowu młodych, najważniejszą korzyścią jest obrona!
Ale czy największym wrogiem lwa jest drugi lew?
Lwy żyły niegdyś w Europie, Afryce i zachodnich Indiach. Obecnie ich występowanie to 80% historycznego zasięgu. Populacje są ograniczone do Afryki Subsaharyjskiej i małej populacji w Indiach. Liczba kotów w Afryce nadal spada, sto lat temu żyło tam 2 000 000 lwów, dziś jest ich prawdopodobnie nieco ponad 20 000.
Lew pada ofiarą złożonych zagrożeń, których źródłem jest człowiek!
- Handel bushmeat. Nielegalne pozyskiwanie mięsa zwierząt kopytnych np.: antylop oraz kłusownictwo. Spada populacja zwierząt, którymi żywią się lwy, a same koty są nieumyślnie zabijane wpadając we wnyki.
- Konflikt człowiek – lew. Ten konflikt zwykle rodzi się, gdy lwy atakują i zabijają zwierzęta gospodarskie lub nawet samych ludzi. W odwecie wielkie koty są zabijane, często w okrutny sposób, wykłada się truciznę, która potrafi zabić nie tylko pojedyncze lwy, ale całe ich grupy oraz inne gatunki zwierząt, na przykład likaony i sępy. Wzrost populacji ludzi jest zwykle związany ze wzrostem rolnictwa, człowiek wkracza i przekształca naturalne środowisko życia lwów na własne potrzeby.
- Utrata łączności siedliskowej – rozbudowa miast i dróg dzieli środowisko naturalne zwierząt. Odizolowane fragmenty dzikiej przyrody utrudniają lwom polowanie i wędrówkę, ograniczają przepływ genów i narażają zwierzęta na częsty kontakt z człowiekiem oraz uleganie wypadkom.
- Kłusownictwo i polowania. Lwy zabijane są również podczas polowań, zarówno legalnych jak i działań kłusowniczych.
Czy my, mieszkańcy Europy mamy wpływ na zatrzymanie degradacji środowiska naturalnego Afryki i ocalenie lwów? Tak! Nasza wiedza i świadome decyzje mogą okazać się ratunkiem dla ginących gatunków. Możemy wspierać finansowo organizacje ratujące lwy, wybierać biura podróży i wycieczki safari organizowane przez firmy, które część dochodu przekazują na projekty ochroniarskie i nie kupować wakacyjnych pamiątek, które kosztowały życie nie tylko wielkich kotów ale i innych zagrożonych gatunków.
