29 kwietnia 2021

Maj(ówka) w gdańskim ZOO

Maj(ówka) w gdańskim ZOO

Wizyta w  gdańskim ZOO to świetny pomysł na aktywny i ciekawy spacer w czasie pandemii!

Gdańskie ZOO jest czynne codziennie, przez cały rok, a od 1 maja będzie czynne jeszcze dłużej: wejście do ogrodu będzie możliwe od godziny 9.00 do 18.00, a zwiedzanie do 19.00.

Lwiarnia, żyrafiarnia i pawilony małp są czynne od godz. 9.00, a zamykane pół godziny przed zamknięciem Ogrodu. Niestety, ze względu na pandemię, zamknięty pozostaje pawilon ptaków i gadów.

Z każdym ciepłym dniem zwierzęta coraz więcej czasu spędzają na wybiegach. Szympansy urządzają gonitwy w swoim małpim gaju, lwy wygrzewają na nasłonecznionej polanie, a żyrafy przechadzają się dostojnie w towarzystwie zebr.

Obserwować też można młode, urodzone w tym roku zwierzęta: wielbłądzicę dwugarbną, patasa, kapodzioba, sitatungę, walabię Benetta i małe golce piaskowe.

Niedawno w gdańskim ZOO zamieszkały dwa zupełnie nowe gatunki: lemurek myszaty (w pawilonie lwiarni) oraz kakadu żółtolice (na razie zobaczyć je można tylko gdy wylecą do zewnętrznej woliery pawilonu ptaków i gadów).

Codziennie o godzinie 9.30 przyjrzeć się można karmieniu pingwinów tońców. A codziennie z wyjątkiem środy, o godzinie 11.00 treningowi medycznemu fok.

Z powodu zagrożenia ptasią grypą w zamknięciu pozostają niektóre ptaki: flamingi, pelikany, łabędzie czarne, gęsi. Gdy tylko zagrożenie minie, zwierzęta powrócą na swoje wybiegi.

Atrakcje dodatkowe

Małe ZOO

To jedyne miejsce w ZOO, w którym można pogłaskać i nakarmić zwierzęta! Oczywiście nie tygrysa czy krokodyla, bo to byłoby niebezpieczne, ale dobrze nam znane kozy, owce, króliki, a nawet alpakę. Pracownicy przygotowują dla gości specjalną karmę, którą można podawać zwierzętom. W maju Małe ZOO jest czynne w soboty, niedziele i święta w godzinach 11.00 – 13.00 oraz 14.00 – 17.00. Bilet wstępu dla dziecka kosztuje 3 zł, a dorosły opiekun wchodzi bezpłatnie. Jednorazowo w Małym ZOO może przebywać 26 osób, a z 1 dzieckiem może wejść 1 rodzic/opiekun.

Odkrywca-Zdobywca

To gra terenowa, która zapewni dobrą rodzinną zabawę i zachęci dzieci do zdobywania wiedzy. Każde dziecko biorące udział w zabawie otrzymuje bezpłatną papierową mapę obiektu z zaznaczonymi punktami, w których ukryte są „skarby”. Po znalezieniu zaznaczonego na mapie punktu, mały podróżnik przybija pieczątkę, aby potwierdzić odnalezienie ukrytego celu. Na uczestników zabawy czekają unikatowe nagrody – tytuł i bezpłatna legitymacja Odkrywcy Zdobywcy. Chętni mogą zakupić dodatkowe gadżety: medal, książki i czasopisma edukacyjne, magnesy pamiątkowe i wiele innych. W maju gra jest dostępna w weekendy i dni świąteczne.

Ogród Matyldy

To wyjątkowe miejsce, gdzie na jednej przestrzeni można zobaczyć ponad 80 roślin jadalnych posadzonych w 30 skrzyniach. W ogrodzie znajdują się również dwie szklarnie, mały tunel foliowy oraz oczko wodne, w którym rosną jadalne rośliny wodne. Odwiedzający mogą obserwować kwitnienie i wzrost roślin, a najmłodsi uczestniczyć w prostych pracach jak grabienie liści czy podlewanie. Wstęp bezpłatny.

Park linowy

Niezwykłe miejsce dla pasjonatów aktywnego wypoczynku, którzy kochają sporty na świeżym powietrzu i nie boją się nowych wyzwań. Specjalny program dla dzieci i młodzieży. W maju Park Linowy jest czynny w weekendy i dni świąteczne, w godzinach 11.00 – 18.00. Ceny za 1 przejście od 20 do 35 zł.

Sklepik z pamiątkami

W sklepiku dostępny jest szeroki asortyment: książki edukacyjne, zakładki do książek, wydawnictwa ZOO, pluszaki i maskotki, magnesy, parasolki, i wiele innych ciekawych produktów. Sklepik jest czynny od maja do końca września, codziennie od godz. 9.00 do 18.00.

Fotobudki

Na terenie ZOO od niedawna stoją dwie samoobsługowe fotobudki, w których można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Tłami fotografii są zwierzęta z gdańskiego ZOO. Zdjęcia można od razu wydrukować w dwóch formatach lub pobrać na telefon za pomocą kodu QR. Fotobudki są czynne przez cały rok, w godzinach otwarcia ZOO.

Wypożyczalnia wózeczków

Drewniane wózeczki – można nimi przewozić bagaże do 40kg oraz dzieci do 7 lat. Jest to spore ułatwienie w spacerze po ZOO, który może trwać nawet kilka godzin. Wypożyczalnia jest czynna od 1 maja do 30 września codziennie w godzinach od 9:00 do 18:00.

Gastronomia

Od 1 maja czynne będą punkty gastronomiczne, adekwatnie do obowiązujących ograniczeń związanych z pandemią (póki co, sprzedaż tylko na wynos):

  • Nowa całoroczna kawiarnia Cafe ZOO – położona przed wybiegiem żyraf oraz food truck Cafe ZOO przy wodospadzie
  • Restauracja „Leśny Młyn” – położona za wolierą żbików
  • Bar Miś i Bar Łabędź – położone w pobliżu woliery panter
  • Stoisko z lodami Eskimo – przy wybiegu kucy szetlandzkich

Ceny biletów pozostają takie same jak w zeszłym roku: bilet normalny – 30 zł, ulgowy – 25 zł, rodzinny – 90 zł, grupowy – 20 zł. Bilety można kupić online (https://bilety.zoo.gda.pl/), w kasach biletowych lub biletomatach. Kasy zamykane są na godzinę przed zamknięciem ogrodu.

Ograniczenia związane z pandemią:

  • obowiązkowe maseczki osłaniające usta i nos
  • pawilon ptaków i gadów pozostaje zamknięty
  • zakaz gromadzenia się powyżej 6 osób
  • zachowanie bezpiecznego odstępu od innych osób

Bardzo prosimy o przestrzeganie obostrzeń i stosowanie się do obowiązujących zasad, w trosce o zdrowie gości, pracowników i zwierząt ZOO.

Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie: https://zoo.gda.pl/wizyta-w-zoo/.