Bilety

Od bieguna do bieguna

« Edukacja
Od bieguna do bieguna

Polskie ogrody zoologiczne przystąpiły do kampanii, ogłoszonej przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Jest ona opowieścią o mieszkańcach dwóch biegunów i o zagrożeniach na jakie napotykają. W gdańskim zoo bohaterem kampanii została sowa śnieżna.

Gatunkami flagowymi kampanii są niedźwiedź polarny i pingwin królewski. To charakterystyczni ambasadorzy gatunków reprezentujący odpowiednio Arktykę i Antarktykę. Mieszkają też w wielu ogrodach zoologicznych na całym świecie. Ich historia ma inspirować każdego z nas do zmian w naszym życiu codziennym, mogących ocalić te gatunki i ich środowisko dla przyszłych pokoleń.

Wyciągnij wtyczkę!

Niedźwiedzie polarne i wtyczki

Antarktyda jeden z najszybciej ocieplających się obszarów na Ziemi

Ochrona niedźwiedzia polarnego ma symbolizować zmiany w Arktyce, w szczególności w odniesieniu do zmian klimatu, które są bardziej dotkliwe na biegunach niż gdziekolwiek indziej. Lód jest potrzebny niedźwiedziom do polowania, ponieważ lód się kurczy konflikt człowiek niedźwiedź wzrasta. Pomimo, że polarne niedźwiedzie są doskonałymi pływakami, jednak kiedy wzrasta poziom wody i rośnie dystans między lądem i lodem mogą utonąć. Polarne niedźwiedzie są zagrożone, naukowcy podkreślają ten fakt i przewidują, że jeśli nic nie zmieni się na lepsze, większość populacji polarnych niedźwiedzi wyginie w przeciągu 50 lat.

Ty też możesz pomóc! Chcesz dowiedzieć się jak? Wejdź tutaj.

Przyjaciele ZOO