1 kwietnia 2020

Dzień dobry w Międzynarodowym Dniu Ptaków!

Dzień dobry w Międzynarodowym Dniu Ptaków!

Święto ustanowiono już w 1906 roku podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa z 19 marca 1902 r. do której Polska dołączyła w 1932 roku.

Ten dzień to doskonała okazja by zwrócić uwagę na ptaki – jaką rolę odgrywają w naszym życiu, jakim zagrożeniom codziennie stawiają czoła – angażując się tym samym w ich ochronę.

Postępujące zmiany w środowisku naturalnym oraz zwiększająca się presja człowieka to główne zagrożenia czyhające na ptaki. Ich siedliska często ulegają defragmentacji pod budowę dróg czy osiedli. W miastach także niekiedy znikają drzewa, które chętnie zajmowane są np. przez gawrony.

Dziś przypominamy, że ptaki można wspierać na wiele różnych sposobów:

  1. Dokarmiając w odpowiednim czasie, gdy w naturze brakuje pożywienia
  2. Wieszając budki lęgowe, które pozwolą im założyć gniazdo
  3. Udostępniając poidła, w którym ugaszą pragnienie
  4. Dbając o obecność owocowych drzew lub krzewów zapewniających im pożywienie

Pomagając naszym skrzydlatym przyjaciołom możemy liczyć na odwdzięczenie się ich obecnością oraz pięknym śpiewem.

Jeśli chcesz zacząć dokarmiać ptaki, a jeszcze nie wiesz jak wejdź tu i poczytaj – https://otop.org.pl/ptasie-porady/dokarmianie/czym-i-jak-dokarmiac/

A jeśli interesuje Cię zawieszenie budki lęgowej wejdź tu i przeczytaj jak dobrze to zrobić – https://otop.org.pl/ptasie-porady/dokarmianie/budki-legowe/

Nie trzeba dalekich wypraw, by móc zaobserwować ptasie życie. Wystarczy wybrać się do parku, na skwerek czy do lasu. W mieście także można rozpocząć swoją ornitologiczną przygodę, z pomocą przewodnika do rozpoznawania ptaków oraz lornetki. Obserwując ptaki można dowiedzieć się co jedzą, gdzie gniazdują, jak brzmi ich śpiew oraz czy zostają z nami przez cały rok, czy znikają zimą poszukując cieplejszych klimatów.

Pobierz wykreślankę i zaznacz (pionowo, poziomo, na skos) 10 nazw ptaków występujących w Polsce

Wykreślanka »