11 maja 2020

D jak dromader i B jak baktrian

D jak dromader i B jak baktrian

Literka D ma jeden brzuszek, tak jak jeden garb wielbłąda jednogarbnego dromadera, literka B ma dwa brzuszki, wyglądają jak dwa garby dwugarbnego baktriana. Pamiętając tą zasadę najłatwiej odróżnić te dwa gatunki.

Statki pustyni, tak nazywa się wielbłądy. Z całą pewnością są jednymi z najlepiej przystosowanych do pustynnego życia zwierząt. Do tego, udomowione ponad trzy tysiące lat temu, służą człowiekowi, który docenił i zagospodarował ich niezwykłe cechy. Wielbłąd jest duży i bardzo silny, potrafi unieść ładunek ważący 90 kg. Jest wytrwałym wędrowcem, szybki jak koń, bez trudu pokonuje ponad 30 km dziennie (i to z ładunkiem na plecach). Doskonale znosi okresy suszy i głodu. Ludzie korzystają z wielbłądziej sierści, mleka, mięsa, a ich odchody służą za opał.

Jak wielbłądy przystosowały się do pustynnego środowiska?

W garbach na plecach gromadzą tłuszcz. Jeśli jedzenia jest pod dostatkiem garby są duże i pełne, kiedy brakuje pokarmu i wody wielbłądy korzystają z zapasów tłuszczu, a garb pochyla się i opada.

Potrafią przetrwać bez wody ponad tydzień, a bez jedzenia nawet ponad miesiąc, tracąc około 40% masy ciała. Jednorazowo są w stanie wypić 145 litrów wody.

Baktriany mają grube futro zimowe, które gubią latem. Znoszą temperatury od -20 do +50 stopni Celsjusza.

Nie straszne im burze piaskowe, posiadają na oczach dodatkowe, przeźroczyste powieki oraz gęste rzęsy, potrafią zamknąć nozdrza. Ich specjalnie zbudowane kopyta pozwalają poruszać się po sypkim piasku i śniegu, rozszerzając się na podłożu i kurcząc przy uniesieniu.

Wykorzystają każdy pokarm. Niezrośnięte wargi poruszają się niezależnie i umożliwiają zjadanie najmniejszej nawet trawki.

W naszym zoo wystarczy popatrzyć na wybieg dromaderów, one mieszkają na pustyni! Każda trawka, która się pojawi jest zjadana, a przecież wielbłądy mają stały dostęp do siana, dostają codziennie karmę treściwą (złożoną z warzyw i zbóż). Instynkt każe im zjeść każdą roślinkę w zasięgu wzroku. Ponieważ w naturze wielbłądy cały dzień poszukują pokarmu, nasze dromadery dostają duże bale drewna, zjadają ich korę, a dokładnie okorowane kłody są zabierane na stolarnie i gotowe do dalszej obróbki. W dawnych czasach sprytne wielbłądy kradły i zjadały słomiane szczotki do zamiatania.

Kilka faktów z życia wielbłądów

Wielbłądy to zwierzęta towarzyskie, żyją w licznych stadach. Wydają bardzo dużo głośnych dźwięków, mruczą, bulgoczą, jęczą i dudnią. Na „dzień dobry” dmuchają sobie w twarz.

Kiedy samica rodzi młode oddala się od stada. Urodzony wielbłąd nie ma jeszcze garbów, ale ma już na nie miejsce.

Wielbłądy mimo swoich rozmiarów bywają narażone na ataki drapieżników. Plucie jest formą obrony i służy zmyleniu napastnika. Nie jest to jednak plucie śliną lecz treścią żołądka, można powiedzieć, że wyrzucają z dużym impetem wymioty!

Czy wielbłądy żyją na wolnośći?

W Chinach, na pustyni Gobi i mongolskich stepach Baktrian żyją nieliczne stada wielbłądów dwugarbnych baktrianów. Dziko żyjący wielbłąd jest ósmym pod względem zagrożenia wyginięciem ssakiem na świecie. W 1997 roku zastała założona Wild Camel Protection Foundation, która utworzyła w Chinach rezerwat dla wielbłądów.

Dzika populacja dromaderów występuje w Australii. Zwierzęta te zostały tam przywiezione przez człowieka w XIX wieku.

Wielbłądy w gdańskim zoo

Jednym z pierwszych zwierząt, które figuruje w archiwalnych zapiskach jest wielbłądzica jednogarbna Zosia, przybyła z Warszawy w lipcu 1955 roku, jako spokojna, łagodna, towarzyska, lubiąca czereśnie, czarną kawę i ptysie, dlatego też brała czynny udział w barwnym pochodzie na Festiwalu Jazzowym w Sopocie. W latach 1995 – 1998 mieszkało w zoo liczne stado baktrianów. Odbywały one kwarantannę w drodze z Kazachstanu do Brazylii. Po kwarantannie odbyły podróż statkiem do Ameryki Południowej. Towarzyszył im opiekun z gdańskiego zoo, który poił, karmił i uspokajał zwierzęta. W podziękowaniu otrzymaliśmy wielbłądy, które do dziś żyją i rozmnażają się w naszym ogrodzie.