17 czerwca 2021

Cenny maluch w gdańskim ZOO!

Cenny maluch w gdańskim ZOO!

Z radością i dumą ogłaszamy narodziny samiczki oryksa szablorogiego – gatunku uznanego za wymarły w naturze.

Gdańskie ZOO, podobnie jak inne licencjonowane ogrody zoologiczne spełnia ważną misję – ratuje gatunki zagrożone wygięciem w naturze.

Oryksy szablorogie kiedyś powszechnie występowały na terenach pustynnych i półpustynnych Afryki Północnej. Na skutek polowań dla ich pięknych wygiętych rogów, skóry i mięsa pod koniec XIX wieku, gatunek został uznany za wymarły w naturze (Czerwona Księga IUCN). Wówczas ogrody zoologiczne i prywatne hodowle podjęły działania reintrodukcji – czyli przywracania do naturalnego środowiska osobników żyjących w hodowlach. To bardzo skomplikowany, powolny proces, wymagający cierpliwości, specjalistycznej wiedzy, a także dużego zaangażowania sztabu ludzi i środków finansowych.

– Także gdańskie ZOO miało swój udział w tym ważnym procesie. Nasze dwie najpiękniejsze samice zasiliły stado w przejściowym ośrodku rehabilitacyjnym w Arabii Saudyjskiej, a ich dzieci wyjechały do naturalnego środowiska, rezerwatu OROA w Czadzie.

Po 20 latach reintrodukcji można mówić o sukcesie – oryksy tworzą samodzielne stada w naturalnym środowisku. Przynajmniej na jakiś czas, bo mimo, że są objęte ochroną, nadal pozostają celem kłusowników.

 Z tym większą radością gdańskie ZOO ogłasza powitanie na świecie samiczki oryksa szablorogiego!  To córka Pyzy, rodzonej w gdańskim ZOO oraz samca Widged, który przyjechał do nas z Knowsley Safari.

Samiczka urodziła się dwa tygodnie temu. Zarówno maluch, jak i matka, są w bardzo dobrej kondycji. Początkowo dorosłe osobniki osłaniały ją przed czujnym okiem pracowników i gości ogrodu. Teraz już młoda coraz śmielej dokazuje, zapoznaje z wybiegiem i staje coraz bardziej samodzielna.

Młode oryksy umaszczeniem różnią się od dorosłych osobników. Płowa sierść sprawia, że doskonale wtapiają się w pustynny krajobraz. Dzięki temu nie są łatwym do wypatrzenia celem dla drapieżników. 

Narodziny gatunku zagrożonego wyginięciem są dla nas wielką dumą i radością. Staramy się zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki, bezpieczeństwo i profesjonalną opiekę, której są pozbawione są w naturalnym środowisku. Każdy maluch zwiększa nadzieję na ocalenie przed wyginięciem. 

Wszystkich, którzy chcą zobaczyć małą samiczkę oryksa, zapraszamy do odwiedzenia gdańskiego ZOO. Przypominamy, że ogród jest czynny codziennie, przez cały rok, we wszystkie święta i dni wolne od pracy.