Do góry
menu
Seniorzy z gdańskiego zoo
8 października 2016

Seniorzy z gdańskiego zoo

9 października czyli w najbliższą niedzielę będziemy obchodzić w naszym gdańskim zoo Światowy Dzień Zwierząt i z tej też okazji chcielibyśmy przybliżyć Wam sylwetki i historie naszych najstarszych mieszkańców.

Justyna

Ara zielona, zwana przez opiekunów Justyną, to jedna z przedstawicielek  seniorowej społeczności gdańskiego zoo. Mieszka w ogrodzie blisko 50 lat, a przyjechała jako  dorosła samica. To bardzo poważny wiek dla papugi. Opiekunowie  ptaków mówią o  arze  zielonej, że  zachowuje się  ekscentrycznie.  Justyna ma swoje dziwne przyzwyczajenia, które częściową wynikają z jej charakteru, ale w dużej mierze są usprawiedliwione wiekiem.


Czasem zaśnie w basenie, czasem w kuwecie z jedzeniem, zdarza jej się zsunąć z linki. Bardzo złagodniała i chętnie przyjmuje przysmaki z ręki nie tylko od ulubionego pielęgniarza. Zwiedzających zaskakuje nietypowymi pozami podczas snu – potrafi w czasie drzemki zwiesić głowę w dół  i wtedy przypomina  nietoperza. Z racji wieku, jej pióra nie są już tak eleganckie jak u młodszych osobników.

Opiekunowie uważają, że nie powinno się  wprowadzać drastycznych zmian w życiu wiekowej Justyny, dlatego nadal pozostaje ze swymi dziwnymi upodobaniami na  ekspozycji w Pawilonie Ptaków i Gadów, a jej sąsiadki  papugi  są  bardzo wyrozumiałe.

Sulango i Franek

W seniorowej gadziej społeczności prym wiodą krokodyle. Sulango to kajman szerokopyski, który przybył na statku M/S Walter w roku  1956 z Ameryki Południowej, jako dar marynarzy dla rozbudowującego się wówczas zoo.

W archiwalnych wycinkach prasowych znajdujemy  doniesienia - "...młodziutki i nieśmiały. Chociaż... ustawiany do fotografii posykiwał trochę ze złością.  Lubi towarzystwo rybek - byle były tłuste i smaczne...". Dzisiaj gustuje w mięsie wołowym, wystarczy mu porcja podawana raz w tygodniu.

W roku 1964 przybywa do zoo afrykański krokodyl nilowy Franek. Ten wiekowy gad z kolei preferuje rozmaite gatunki ryb.

Sulango i Franek  mieszkają w tym samym pawilonie co papuga Justyna.

Kora i Kacper - seniorzy po rozwodzie

Kondory znane są z długowieczności, a dobrze dobrane pary spędzają ze sobą długie lata. Gdańskie kondory  przyjechały około 60 lat temu jako już dorosłe osobniki. Ich liczne przychówki rozsławiły gdańskie zoo w świecie. Potomstwo  zamieszkało i stworzyło nowe rodziny w innych renomowanych ogrodach zoologicznych świata. Fakt ten zadecydował nawet o umieszczenia kondora na logo zoo. 

Przyszedł jednak czas, zasłużony zresztą, że przestały się rozmnażać. Było coraz  więcej kłótni  małżeńskich... o lepsze porcje mięsa i o względy opiekunów. Mimo sędziwego wieku Kora i Kacper są nadal silne i pełne życia, a awanturki stawały się coraz bardziej niebezpieczne i dlatego zadecydowano o separacji  tej pary. On i ona otrzymali osobne apartamenty.

Chcielibyście poznać więcej ciekawostek związanych z naszymi seniorami z gdańskiego ogrodu zoologicznego? W takim razie zapraszamy już jutro w godzinach od 11.00 do 14.00. Więcej informacji znajdziecie tutaj. Do ZOObaczenia!

 

czy wiesz, że...

Ponieważ Ziemia opiekuje się nami zaopiekujmy się Ziemią. Odwzajemniajmy miłość jaką nas obdarza, utrzymując ją w czystości i szczęściu.

przyjaciele zoo

 • Radio Gdańsk
 • trojmiasto.pl
 • Straż Miejska Gdańsk
 • Komenda Miejska Policji
 • ostoja
 • Fundacja
 • Trójmiejski Park Krajobrazowy
 • Schronisko Promyk
 • Alexander Mann Solutions
 • Hossa
 • Stadion Energa
 • JUMPCITY